Arazide Su Bulma Cihazı
Arazide Su Bulma Cihazı

Arazilerde sağlıklı bir şekilde su kullanabilmek için arazilerde su arama çalışmaları yapılmaktadır. Bu su aramaları çalışmaları titizlikle yapılarak yer altında bulunan su kaynakları tespit edilir. Tespit edilen su kaynakları yeryüzüne çıkartılarak kullanımı sağlanır. Öncelikle suyun kullanılabilmesi için arazide bir su tespit çalışmaları yapılmaktadır. Bu su tespit çalışmaları bazı yöntemlerle yapılan ve belirli bir zamanda gerçekleşen durumlardır.

HAKİM JEOLOJİ JEOFİZİK VE SONDAJ LTD. ŞTİ. TELEFON: 0532 359 0982

Su araması yapılacak zeminin durumu çok önemlidir. Jeoloji mühendisleri zemin konusunda en bilgili kişiler olduğundan genellikle zemin etütleri bu kişiler tarafından gerçekleştirilir. Zeminin gerekli değerlendirmesi sonrasında zeminlerdeki su arama çalışmaları başlatılır. Yapılan bu çalışmalarda birçok yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemler arasında teknolojinin gelişmesiyle, su bulma cihazları yer almaktadır. Artık bu cihazlar sayesinde yer altında bulunan su kaynakları tespit edilmektedir.

HAKİM JEOLOJİ JEOFİZİK VE SONDAJ LTD. ŞTİ. TELEFON: 0532 359 0982

Arazide su bulma cihazı olarak kullanılan bu cihazlar, hem hızlı hem de kullanımı çok kolaydır. Bu cihazlara sahip firmalar yer altındaki suları açığa çıkarmak için, arazilerde su arama çalışmaları gerçekleştirilir. Herhangi bir bölgede su arama çalışması yaptırmak isteyenler piyasada yer alan bu firmaları tercih etmektedir. Firmalar bölgenin değerlendirmesini yaparak uygun koşullar oluşturulduğunda cihazlarla bölgede su arama çalışmaları gerçekleştirir. Cihazların yanılma payı çok düşük olduğundan, su tespiti konusunda çok başarılı olduğu görülmüştür. Yapılan testlere göre cihazların su tespiti konusunda nokta atışı yaptığı anlaşılmıştır. Cihazların tümü aynı özelliklere sahip değildir. Menzil konusunda farklılıkları bulunmaktadır. Minimum 1 metre olarak su taraması yapabilmektedir. 1000 metreye kadar menzili olan su arama cihazları bulunmaktadır. İstenilen menzile göre cihazlar değişkenlik göstermektedir. Cihazlar manyetik güçlerle yer altındaki hareketleri gözlemlenebiliyor.

HAKİM JEOLOJİ JEOFİZİK VE SONDAJ LTD. ŞTİ. TELEFON: 0532 359 0982

Gözlemlenen bu hareketlerle suların olup olmadığı tespit edilebiliyor. Cihazlar kolay bir şekilde yer altındaki sesleri kayıt altına alarak su hareketlerini ayırt edebiliyor. Bu sayede yer altında bulunan su kaynakları belirlenebiliyor. Hızlı ve kullanışlı bir sistem olması sebebiyle artık su arama çalışmalarında vazgeçilmez bir yöntem haline geliyor. Cihazlar istenilen her bölgede kolayca kullanılabiliyor ve su kaynaklarını tespit edebiliyor. Bazı cihazlar hem sıcak su hem de soğuk suyu tespit edebilirken, bazı cihazlar yer altında bulunan gazları da tespit edebiliyor.