Arazide Su Bulma Makinesi
Arazide Su Bulma Makinesi

Arazilerde su ihtiyacını gidermek için su aramaları yapılmaktadır. Bu su aramaları genellikle zeminde kazı yapılarak gerçekleştirilmektedir. Zeminlerde herhangi bir bölgede kazı yapılarak su olup olmadığı kontrol edilmektedir. Kazılan alanda su bulunmuyorsa aynı arazide başka bölgeler kazılarak tekrar su olup olmadığı kontrol edilmektedir. Yer altında bulunan sular yağmur ve kar sularından oluşur. Yağmur ve kar sularının bir kısmı toprakta toplanarak belirli bir su seviyesi oluşturur.

HAKİM JEOLOJİ JEOFİZİK VE SONDAJ LTD. ŞTİ. TELEFON: 0532 359 0982

Arazide yapılan kazılar sonucu bu sular bulunarak suyun kullanılması sağlanır. Fakat teknolojinin ilerlemesiyle çok maliyetli olan kazı işleri artık yerini cihazlara bırakıyor. Yer altındaki suların tespitini kolay bir şekilde yapan bu cihazlar, derinlik özelliklerine göre yer altındaki sesleri dinleyerek su tespiti yapabiliyor. Cihazların birçok özellikleri bulunmaktadır. Bu cihazların çok fazla sayıda farklı markaları üretilmiştir. Hepsinin farklı ve kullanım özellikleri bulunuyor. Menzil olarak farklılık göstermektedir. Kimi cihaz 300 metre derinliğindeki sesi tespit edebilirken kimi cihaz 1000 metrede bulunan ses hareketlerini tespit edebiliyor. Bu cihazlara kulaklık takılarak rahat bir şekilde ses dinlemesi yapılabilmektedir. Dinlemeden de cihaz sesleri kaydederek suyun olup olmadığını kolay bir şekilde tespit edebiliyor. Bu cihazlar sayesinde bölgeler kazılma karşılığında oluşan maliyet ortadan tamamen kalkıyor. Kazı işleri suyun olup olmadığının garantisini vermiyor.

HAKİM JEOLOJİ JEOFİZİK VE SONDAJ LTD. ŞTİ. TELEFON: 0532 359 0982

Fakat bu cihaz kullanıldığında su olup olmadığı kolay bir şekilde anlaşılmaktadır. Cihaz kolay bir şekilde taşınabildiğinden tüm arazide gezdirerek ve sabitleyerek su olan bölge hızlı bir şekilde bulunmaktadır. Kazı işlerinden çok daha fazla pratiktir ve çok zaman kazandırır. Kazı işlerinin başlaması ve bitmesi çok uzun zaman almaktadır. Bu cihazlar hızlı ve pratik oldukları için hızlı bir şekilde sesleri dinler ve su olan bölgeleri kolaylıkla tespit etmektedir. Özellikle tarlalarda çok sıklıkla kullanılan bir üründür. Su olan bölgeler bu cihazlarla tespit edilerek, tarla sahiplerinin su ihtiyaçlarının bir kısmı karşılanmaktadır.

HAKİM JEOLOJİ JEOFİZİK VE SONDAJ LTD. ŞTİ. TELEFON: 0532 359 0982

Arazide su bulma makinesi bu sayede çok ilgi gören ve herkes tarafından satın alınan ürünlerdir. Hızlı ve pratik olması arazi sahiplerinin tercih etme sebepleri arasındadır.