Arazide Su Nasıl Bulunur
Arazide Su Nasıl Bulunur?

Yer altındaki birçok kimyasal bulunmaktadır. Bu kimyasallar doğa gereği oluşarak belirli bir konuma sahip olur. Yağmur ve kar yağışı gibi doğa olayları sonucunda yer altında bir su seviyesi oluşur. Bu su seviyelerin tespiti yapılarak doğal su kaynağı elde edilir. Arazilerde bu suların açığa çıkartılarak bazı durumlarda kullanılması sağlanır. Özellikle tarla gibi araziler için ihtiyaç duyulan su, yer altı su kaynaklarından karşılanabilmektedir. Yer altındaki suların tespit edilebilmesi için bazı çalışmaların yapılması gerekir. Bu çalışmalar başarılı bir şekilde gerçekleştirilerek yer altında sular bulunabilir.

HAKİM JEOLOJİ JEOFİZİK VE SONDAJ LTD. ŞTİ. TELEFON: 0532 359 0982

Bazı yöntemler kullanılarak yer altındaki suların seviyesi belirlenebilmektedir. Günümüze kadar yapılan su arama çalışmaları olumlu sonuçlar vermiştir. Kazı işlemleriyle birçok bölgede su arama çalışmaları yapılmaktadır. Fakat her bölgenin kuralları olduğu için, bu su arama işlemlerinin yapılabilmesi için gerekli mecralardan izinler alınması gerekir. Su arama işlemlerini yapan firmalar bulunmaktadır. Bu firmalar arazi sahiplerine su arama hizmeti verirken, izin alma işlemleriyle de ilgilenmektedir.

HAKİM JEOLOJİ JEOFİZİK VE SONDAJ LTD. ŞTİ. TELEFON: 0532 359 0982

Arazide su nasıl bulunur sorusuna birçok yöntemle cevap vermek mümkündür. Kazı işlemleriyle rastgele bir bölgede su arama işlemleri yapılabilir. Fakat kazı işlemleri kesin olmayan ve kesin sonuç vermeyen işlemlerdir. Bölgenin herhangi bir bölgesi kazılarak su olup olmadığı kontrol edilmektedir. Bu durumlar çok uzun bir sürenin geçmesine sebep olmaktadır. Teknolojik cihazlar bu konuda çok daha iyi hizmetler vermektedir. Firmalar sahip olduğu bu cihazlarla su aratmak isteyen kişilere hizmet vermektedir.

HAKİM JEOLOJİ JEOFİZİK VE SONDAJ LTD. ŞTİ. TELEFON: 0532 359 0982

Arazilerde su arama işlemlerinin en iyi şekilde yapılabilmesi için, yer altı su arama cihazlarının kullanılması önerilmektedir. Bu cihazlar kolay bir şekilde yer altındaki suların tespitini yapabiliyor. Hızlı ve pratik olmasıyla sebebiyle tercih ediliyor ve çok bir maliyeti bulunmuyor. Hızlı sonuçlar alabilmek için bu cihazların kullanılması tavsiye ediliyor. Arazi sahipleri su araması yaptıracak olan bölgeyi incelemek üzere yetkililere bildiriyor. Zemin incelemesi yapıldıktan sonra su arama tespit çalışmaları yapılabilmektedir. Her zemin su arama işlemlerine uygun değildir. Bu sebepten dolayı izin işlemlerinin yapılması ve su arama işlemlerinin resmi makamlardan onayı gerekmektedir.