Arazide Su Tespiti İşlemleri
Arazide Su Tespiti İşlemleri

Arazide su tespiti bir arazide su bulmak ve o suyu kullanmak isteyen, arazisinin suya ihtiyacı bulunan kişilerce yapılan işlemlerdir. Yeraltı suyu tespiti yöntemleri çeşitlilik göstermektedir ve farklı işlemlerle yapılır. İşlemin ne kadar maliyete sahip olacağı kullanılan yönteme değişir aynı zamanda ne kadar yüksek ihtimalle sonuç alınacağı, sonuçların ne kadar büyük oranda gerçeği yansıtacağı tamamıyla kullanılan yönteme bağlıdır. Hangi yöntemin kullanılacağı gidişatı etkilemektedir.

HAKİM JEOLOJİ JEOFİZİK VE SONDAJ LTD. ŞTİ. TELEFON: 0532 359 0982

Arazide su tespiti işlemleri noktasında kullanılan klasik yöntemlerden birisi fiziksel sondaj çalışmasıdır. Fiziksel olarak bir bölgede sondaj çalışması yaparak orada su var mı, yok mu? Sorusunun cevabı aranır. Bu yöntem ise fiziksel olarak daha çok maliyet gerektirir. Fiziksel maliyetinin yanında yöntemin başarı oranı da çok fazla yüksek değildir. Haliyle para ve zaman kaybına sebep olabilir. Su tespiti işlemleri noktasında çoğu yöntem yüzde 100 başarıya sahip değildir ancak yüzde 90 ve üzerinde tespit imkânı sunan işlemler de söz konusudur.

HAKİM JEOLOJİ JEOFİZİK VE SONDAJ LTD. ŞTİ. TELEFON: 0532 359 0982

Daha yüksek başarı oranına sahip işlemler ise alet kullanılan jeofizik ölçümleridir. Bu ölçümler çeşitli avantajlar sunmaktadır. Klasik yöntemlere oranla suyun derinliği, sınırları, tam olarak hangi noktada olduğu gibi ölçümler yapılabilir. Bir diğer avantajı ise kuyunun tam olarak hangi noktada açılacağı da kullanılan gelişmiş yöntemler ile tespit edilebilir.

HAKİM JEOLOJİ JEOFİZİK VE SONDAJ LTD. ŞTİ. TELEFON: 0532 359 0982

Kullanılan gelişmiş yöntemlerin bir diğer avantajı da başarı oranıdır. Maliyet konusu düşünüldüğü takdirde bir alana para harcayıp oradan sonuç alınamadığı takdirde sonuç getiren yöntemlerden daha uygun görünse bile başarıya ulaşılamadığı durumda bu daha maliyetli bir sonuç ortaya koyacaktır. Bundan dolayı daha maliyetli gibi görünen teknolojik işlemler aslında daha büyük maliyetler ortaya çıkarmaz. Daha yüksek başarı oranına sahip oldukları için daha kazançlı yöntemlerdir.

HAKİM JEOLOJİ JEOFİZİK VE SONDAJ LTD. ŞTİ. TELEFON: 0532 359 0982

Kullanılacak yöntemlerin detay boyutu da yine arazi ile ilgilidir. Arazide örnek olarak bakılabilecek çeşitli su kaynakları varsa bu su kaynakları yardımıyla da daha kolay sonuca ulaşılabilecekken eğer fazla su kaynağı yoksa daha detaylı bir araştırma gerekecektir haliyle arazide su tespiti işlemleri daha teferruatlı olur.