Araziden Su Çıkarma 1
Araziden Su Çıkarma

Yağmur ve kar sularının bir miktarları yer altına ulaşarak orada bir su seviyesi oluşturur. Bu su seviyesi kazı yapılarak veya başka yöntemlerle belirlenebilmektedir. Arazilerde su kullanımı yapabilmek ve su tasarrufu sağlamak için bölgelerde su arama çalışmaları yapılmaktadır. Su arama çalışmalarında bazı yöntemler uygulanıyor. Bu yöntemler arasında en fazla tercih edilen bölgelerde kazı yapmaktır. Kazı işlemleri sonucu kesin olarak su bulma olasılığı bulunmaz. Rastgele bölgeler kazıldığından dolayı suyun çıkıp çıkmaması kazı işlemleri sonra belli olmaktadır.

HAKİM JEOLOJİ JEOFİZİK VE SONDAJ LTD. ŞTİ. TELEFON: 0532 359 0982

Su kaynaklarına ulaşmak yapılan kazılar çok maliyetli işlerdir. Arazilerin büyük olduğu düşünüldüğünde su bulana kadar yapılan bölgesel kazılar çok uzun işlemlerdir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte su bulma işlemleri daha kolay bir hale getirilmiştir. Su arama cihazları her bölgede kullanılabilen ve yanılma payı olmayan cihazlardır. Kazı işlemlerinde rastgele bölgelere yapılan kazılar maliyet olarak çok fazladır. Fakat bu cihaz bir kere satın alınarak, bölgelerde su olup olmadığı hızlı ve etkili bir şekilde tespit edilmektedir. Cihaz son derece pratik ve kullanışlı olduğundan su arama işlerinde en çok tercih edilen yöntemler arasındadır.

HAKİM JEOLOJİ JEOFİZİK VE SONDAJ LTD. ŞTİ. TELEFON: 0532 359 0982

Araziden su çıkarma işlemleri için bu cihazlar kullanılıyor ve zaman kaybetmeden kazı işlemi yapılmadan su bulunabiliyor. Bu cihazlar hem sıcak hem de soğuk su bulabiliyor. Cihaz yer altındaki suların ses dinlemesini yaparak su olup olmadığını kolay bir şekilde anlayabilmektedir. Bölgede oluşan dış seslere karşı duyarlıdır ve tamamen yer altındaki sesleri dinlemektedir. Cihaza kulaklıklar takılarak herhangi birinin sesleri dinlemesi de mümkün bir hale getirilmiştir. Hızlı ve etkili bir su arama yöntemi olarak piyasada yer almaktadır. Herhangi bir bölgeye yerleştirilerek dinleme işlemleri cihaz tarafından gerçekleştirilir.

HAKİM JEOLOJİ JEOFİZİK VE SONDAJ LTD. ŞTİ. TELEFON: 0532 359 0982

Kullanıldığı bölgede su olmaması durumunda cihaz başka bir bölgeye kolay bir şekilde taşınabilir. Bu sayede arazide olan suyun bulunması çok hızlı ve etkili olmaktadır. Cihazlar derinlik menziline göre aralarında ayrılmaktadır. İstenen her menzile uygun cihaz bulunmaktadır. Su bulma yöntemleri arasında en dikkat çekici olan yöntemdir. Bu yöntem kesin olarak su bulma konusunda yanılmadan su olup olmadığını bildirmektedir.