Cihaz ile Su Tespiti1
Cihaz ile Su Tespiti Nasıl Yapılır, Avantajları Nelerdir?

Su arama konusunda birçok yöntem bulunmaktadır, başarılı bir su tespiti yapmak için kullanılan yöntemler büyük önem taşımaktadır. Hangi yöntemin kullanıldığına göre aynı zamanda maliyette aynı oranda etkilenmektedir. Çoğu gelişmiş sistem cihazlar yardımıyla gerçekleştirilmektedir. Gerekli su arama cihazları alınır ve kullanılan yönteme göre su araması yapılır. Cihaz kullanılan yöntemlerin başarı oranının genel olarak çok daha yüksek olduğunu söylenebilir.

HAKİM JEOLOJİ JEOFİZİK VE SONDAJ LTD. ŞTİ. TELEFON: 0532 359 0982

Hiçbir gelişmiş cihaz kullanmadan yapılan yöntemler çoğu zaman başarı ihtimali düşük yöntemlerdir. Su kaynağı bulmak için, yeraltı suyuna ulaşmak için farklı yollar denenebilir. Bu yollar arasında etrafına göre daha yeşil görünen yerlere bakmak, hayvanların gittiği yolları izleyerek onların gittiği yerlerde kaynak suyu bulmak gibi yollar vardır. Bu yollar herhangi bir kaynak ayırmadan doğal olarak ortaya çıkan suya ulaşmak içindir. Bir de kişilerin kendi tarlalarında, kendi yerlerinde aradıkları sular söz konusudur ki ulaşım açısından da bunlar en kolayıdır. Ayrıca çeşitli durumlarda da arazide suyun tespiti büyük önem taşımaktadır buna örnek olarak yetiştirilmesi düşünen bir meyve için tarlada su olması gerekebilir, bunun için o arazide suyun olup olmadığının tespit edilmesi gerekmektedir ve bunun için de cihazlar söz konusu olmaktadır.

HAKİM JEOLOJİ JEOFİZİK VE SONDAJ LTD. ŞTİ. TELEFON: 0532 359 0982

Cihaz ile su tespiti yapabilmek adına birçok cihaz bulunmaktadır, hangi yöntemin kullanılacağına göre de bu cihazlar değişiklik göstereceği için net bir cihaz ismi vermek pek mümkün değildir. Su tespiti konusunda çalışma yapan bir mühendis ile anlaşılarak arazide su olup olmadığı ve daha birçok soruya cihaz ile cevap alınabilir. Cihaz ile su tespiti yapıldığı takdirde arazide ne kadar su çıkabileceği, suyun derinliği gibi birçok sorunun da öğrenilmesi mümkündür. Bundan dolayı cihaz ile yapılan su tespiti diğer şekillerde yapılacak cihaz kullanılmayan klasik yöntemlere oranla çok daha iyidir.

HAKİM JEOLOJİ JEOFİZİK VE SONDAJ LTD. ŞTİ. TELEFON: 0532 359 0982

Başarı oranı konusundaysa yüzde 90 ve üzerine çıkabilen bir başarıya sahip cihazla su tespiti yöntemleri bulunmaktadır. Bu durumda cihaz kullanımının başarıyı ne kadar etkilediğini göstermektedir, cihaz ile çok basit şekilde diğer değerlendirmelerde yapılabilir.