Dünyanın En Güvenilir Su Arama Yöntemi 1
Dünyanın En Güvenilir Su Arama Yöntemi

Yeraltındaki oluşan su seviyelerin kullanımı yapılabilmektedir. Bu suların bazı yöntemler kullanılarak açığa çıkartılıp kullanılması mümkündür. Doğanın sunduğu bu sular arazilerde basit bir şekilde kullanılabilmektedir. Bu suların yerlerini tespit etmek için bazı yöntemler bulunur.

HAKİM JEOLOJİ JEOFİZİK VE SONDAJ LTD. ŞTİ. TELEFON: 0532 359 0982

Dünyanın en güvenilir su arama yöntemi denildiği zaman herkesinin aklına o bölgenin kazılıp su aranması gelir. Bölgenin büyük olduğu düşünüldüğü hangi bölgenin kazılacağı merak konusudur. Rastgele alanlar seçilerek kazı işlemleri yapılır. Kazı işlemleri sonrası o bölgede suyun çıkmadığı görülebilir. Rastgele alanlara kazı işlemleri yapıldığından, suyun olup olmadığı kazı işlemleri sonrası anlaşılmaktadır. Bu uzun yıllardır devam eden bir su arama yöntemidir. Bazı farklı yöntemlerinde olduğu söylenmektedir. Fakat en net şekilde suyun olup olmadığı kazı işlemleriyle belli olmaktadır. Bu zamana kadar yapılan tüm su arama işlemleri bölgelerin çeşitli alanlarında kazı işlemleri yapılarak aranmıştır. Fakat günümüzde her gün yeni teknolojik cihazlar kullanılmaya başlanıyor. Her konuda insanlara yardımcı olan teknolojik cihazlar, insan hayatını daha basit bir hale getirilmesi sağlanıyor. Su arama yöntemleri arasında bu sayede teknolojik cihazlarda yer alıyor.

HAKİM JEOLOJİ JEOFİZİK VE SONDAJ LTD. ŞTİ. TELEFON: 0532 359 0982

Teknolojik cihazlar kullanılarak kazı yapılma işlemine gerek kalmıyor. Yeraltındaki suların tespit edilmesi bu üretilen cihazlarla mümkün bir hale geliyor. Cihazlarda yanılma payı olmadan, yer altındaki suların ses dinlemesi yapılmaktadır. Cihaz yer altındaki sesleri dinleyerek suyun olup olmadığını hatta suyun seviyesini bile öğrenebilmektedir. Arazi sahipleri yer altında su arayacağı zaman bu cihazları satın alarak, daha hızlı ve kazı işlemlerine gerek kalmadan su arama işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Cihazların menziller farklı olarak üretilmiştir. Her cihazın derinlik menzili farklıdır. Bazı cihazlar 300 metre su araması yapabilirken bazı cihazlar 1000 metre su tespiti yapabilmektedir.

HAKİM JEOLOJİ JEOFİZİK VE SONDAJ LTD. ŞTİ. TELEFON: 0532 359 0982

Cihazlar kendi içlerinde farklı özelliklere ayrılmıştır. Bu cihazlar sayesinde artık arazilerde rastgele kazı yapılma devri kapanmıştır. Cihazlar kolay bir şekilde bölgelere yerleştirilerek, yer altında suyun olup olmadığını tespit edebiliyor. Dışarıdan gelen tüm sesleri engelleyerek, sadece yer altındaki su seslerini dinleyerek su bulmayı başarıyor. Kulaklık takılarak, herhangi birisinin yer altındaki sesleri dinlemesi de mümkün bir hale getirilmiştir.