En Güvenilir Su Arama Yöntemi Hangisidir 2
En Güvenilir Su Arama Yöntemi Hangisidir?

Arazilerde veya tarlalarda su ihtiyaçlarını karşılamak için bölgede su aramaları yapılmaktadır. Yapılan su aramaları sudan tasarruf etmek için kullanılmaktadır. Her bölgede su bulunması mümkün değildir. Suların olup olmadığını anlamak için bazı yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemler sayesinde yer altında suyun olup olmadığı anlaşılmaktadır.

HAKİM JEOLOJİ JEOFİZİK VE SONDAJ LTD. ŞTİ. TELEFON: 0532 359 0982

En çok tercih edilen ve kullanılan doğal yöntemler arasında kazı işlemleri bulunuyor. Arazilerde zeminde kazı işlemleri yapılarak belirli bir derinliğe inilir. İnilen derinlikte suyun olup olmadığı anlaşılır. Kazı yapılan yerde suyun olmadığı durumlarda, başka bir rastgele bölgelerde kazı işlemleri yapılarak su arama işlemleri devam eder. Kar ve yağmur sularının bir kısmı yer altında toplanarak bir su seviyesi oluşturur. Eğer arazilerde bu tür biriken sular varsa, kazı yapılarak açığa çıkartılır. Bu yöntem her ne kadar şans işi olsa da çok tercih edilen ve çok maliyetli bir yöntemdir.

HAKİM JEOLOJİ JEOFİZİK VE SONDAJ LTD. ŞTİ. TELEFON: 0532 359 0982

Su arama yöntemleri için bazı cihazlar üretilmiştir. Bu cihazlar kolay ve pratik bir şekilde yer altında suyun olup olmadığını anlayabilmektedir. Cihazlar herhangi bir noktaya kurulumu yapılarak, yer altındaki seslerin dinlemesini gerçekleştirir. Cihazın sahip olduğu manyetik dalgalar sayesinde yer altındaki her ses dinlenebilmektedir. Su kendini belli eden bir kimyasaldır. Bu cihaz su seslerini tespit ederek yer altında suyun olup olmadığını basit bir şekilde anlayabilmektedir. Kazı işlemleri yapılmadan hızlı bir şekilde bölgelerdeki suyun olup olmadığı anlaşılmaktadır. Cihazı satın almadan bu işlemler firmalara yaptırılmaktadır. Su arama yapan çok fazla sayıda firma bulunmaktadır.

HAKİM JEOLOJİ JEOFİZİK VE SONDAJ LTD. ŞTİ. TELEFON: 0532 359 0982

En güvenilir su arama yöntemi hangisidir sorusuna, cihazlarla su arama yöntemi cevabı verilmektedir. Hem pratik hem de yanılma payı olmamasından dolayı, herkes tarafından tercih edilen bir yöntemdir. Firmalar bu işlemleri belirli bir ücret karşılığında yapmaktadır. Arazi sahipleri su arama işlemleri yaptırmak istiyorsa, bu hizmetleri veren firmalardan hizmet alabilmektedir. Su arama sektöründe bu işlemleri gerçekleştiren ve bu cihazlara sahip olan yetkili birçok firma bulunuyor. Bu firmalar herhangi bir bölgede cihazlarını kullanarak suyun olup olmadığını hızlı ve pratik bir şekilde anlayabilmektedir.