Garantili Su Bulma 1
Garantili Su Bulma, Nasıl Garantili Su Bulunur?

Yeraltından su kaynağı bulmak birçok kişinin isteğidir ve buna bu yüzden kaynak ayırmaktadır. Yeraltından çıkacak olan suyu besi hayvanları için, tavukçuluk için, ağaçlar için yani çeşitli sebepler için kullanabilirler. Kimi kişilerse işletmelerinde kullanmak için yeraltından su çıkarmak istemektedir ve su kuyuları açmayı hedeflemektedir.

HAKİM JEOLOJİ JEOFİZİK VE SONDAJ LTD. ŞTİ. TELEFON: 0532 359 0982

Su çıkarmak için temelde birçok yöntem olduğu söylenebilir. Fiziksel sondaj çalışmaları yapılabilir, bölge için PMR yöntemi kullanılabilir, izotop ya da manyetik yöntemler de yine kullanılacak yöntemlerden bazılarıdır. Bununla birlikte birçok jeofizik yöntemler de kullanılabilir. Bütün bu yöntemler kullanılabilecek seçenekler arasındadır ancak garantili yöntem olarak içlerinden ayıklandığı takdirde epey az rakamlar kalmaktadır.

HAKİM JEOLOJİ JEOFİZİK VE SONDAJ LTD. ŞTİ. TELEFON: 0532 359 0982

Garantili Su Bulma Yöntemi GPRx

Birçok yöntem yüksek su bulma oranı barındırmaktadır ancak tam anlamıyla garanti denebilecek yöntemler çok sayılı yöntemlerdir. Bu yöntemlerden birisi de Gprx yöntemidir. Gpr sistemi yeraltına radyasyon gönderme yoluyla yeraltındaki çeşitli şeylerin tespitinin yapıldığı bir sistemdir. Bu sistem sayesinde yerin altında su olup olmadığı ve daha birçok bilgi açığa çıkmaktadır. Gprx ise gpr sisteminin kullanıldığı son derece donanımlı cihazlardır. Tam anlamıyla su bulma konusunda garantili bir yöntemden bahsediliyorsa garantili su bulma yöntemi olarak bu yöntem söylenebilir. Bunun dışında da birçok su bulma yöntemi bulunmaktadır ancak bu yöntemler için garanti ifadesi kullanılamaz. Yüzde 100’ü veren bu yöntem dışında kalanlar çoğunlukla en yüksek oran olarak yüzde 90 oranını vermektedir. Bu da her ne kadar oldukça yüksek olsa dahi bir hata payı barındırmaktadır.

HAKİM JEOLOJİ JEOFİZİK VE SONDAJ LTD. ŞTİ. TELEFON: 0532 359 0982

Tam anlamıyla garantili su bulmak için ise Gprx ile yeraltı suyu yöntemi kullanılabilir. Bu yöntem kesin olarak yeraltı suyunu tespit etmeyi vadetmektedir. Yöntemin eksi yönü ise maliyetinin diğer yöntemlere oranla daha fazla olmasıdır. Maliyetinin fazla oluşu sebebiyle çok başarılı olmasına karşın herkes tercih edememektedir. Tercih edebilecek kişiler için ise en kullanışlı en garantili yöntemdir. Sonuç alınamayacak çalışmalardan kurtarır, boşa giden zamandan kurtarır ve arazide tam anlamıyla bir tespit gerçekleştirir, bundan dolayı kullanılması faydalı yöntemler arasındadır.