zemin Etütü
Gpr ile Su Arama ve Zemin Etüdü

Çeşitli ihtiyaçlar kaynaklı olarak birçok kişi su aramaktadır ve suya ulaşmak için de başarı oranını artırmak adına en iyi yöntemleri aramaktadır. Zemin etüdü yer altı katmanlarının değerlendirilmesini ifade etmektedir. Kalınlıkları, dirençleri gibi birçok konunun aydınlatılması için zemin etüdü çalışması yapılır ve bu çalışmalar sonucu verilere ulaşılır.

HAKİM JEOLOJİ JEOFİZİK VE SONDAJ LTD. ŞTİ. TELEFON: 0532 359 0982

Gpr ise yeraltı tabakalarının araştırılması için kullanılan gelişmiş bir sistemdir. Yeraltı radarı olarak da isimlendirilebilir. Gpr sistemi kullanılarak bir şeyin yere yakınlığı gibi birçok sonuca, veriye ulaşılabilir. Bu yüzden zemin etüdü çalışmaları için kullanılması oldukça iyi sonuçlar vermektedir. Bundan dolayı bu sistemler yeraltı suyu bulmak için kullanılmaktadır.

HAKİM JEOLOJİ JEOFİZİK VE SONDAJ LTD. ŞTİ. TELEFON: 0532 359 0982

Gpr Yöntemi ile Hangi sonuçlara Ulaşılabilir?

Gpr yöntemi bir arazide suyun olup olmadığını tespit etmek için yararlıdır. Yere yollanan radyasyon neticesinde tabandaki birçok bilgiye ulaşılmaya çalışılmaktadır, bunların başında da suyun derinliği gelmektedir. Bundan dolayı suyun ne kadar derinde olduğu, arazide su olup olmadığı gibi birçok veriye ulaşılır. Kuyu açılacak yer içinde en doğru yer kolay bir şekilde bulunur. Gpr ile çalışma yapılan alanın tamamına dair verilere ulaşılabilir. Bununla birlikte gpr sisteminin en gelişmiş cihazları arasında Gprx cihazları söz konusudur ve tam bir başarıya imza atarak suya dair çoğu veriyi net şekilde ortaya çıkarabilir. Gelişmiş cihaz olan Gprx, gpr teknolojini kullanmaktadır ve tam anlamıyla bir başarı sunmaktadır, arazide suyu bulamama ihtimali yoktur.

HAKİM JEOLOJİ JEOFİZİK VE SONDAJ LTD. ŞTİ. TELEFON: 0532 359 0982

Bu sistem başarı oranı yüksek bir sistemdir aynı zamanda radyasyon yayar, özellikle gprx cihazı çok ciddi radyasyon yapmaktadır ve çalışmayı yapan mühendisler bundan dolayı gerekli önlemleri alarak çalışmalarını yaparlar. Başarılı yöntem sayesinde çok büyük oranda su ve suya dair veriler doğru olarak tespit edilir. Ayrıca bahsedildiği üzere gpr sistemi ile yapılmış gelişmiş cihazlar yüzde 100 sonuç verebilmektedir. Maliyeti de doğal olarak buna göre yükselmektedir ancak yine de birçok kişi kesin sonuç verdiği için tercih etmektedir. Yeraltı suyuna ulaşmak için birçok yöntem vardır ve hangisinin kullanılacağı bütçe ve şartlara bağlıdır.