Garantili Su Bulma 1
NMR Su Arama Yöntemi

Yer altında oluşan su kaynaklarını tespit edebilmek için bazı cihazlar bulunuyor. Teknolojinin gelişmesiyle beraber su arama yöntemlerinde bazı cihazlar kullanılıyor. NMR su arama yöntemi en çok tercih edilen su arama yöntemleridir. Bilindiği üzere kar ve yağmur sularının bir kısmı yer altında bir su seviye ulaştırarak doğal bir kaynak suyu oluşur.

Su Arayan Jeofizik Mühendisleri : 0533 768 2590

Bu kaynak suları tespit etmenin bazı yolları vardır. Üretilen teknolojik cihazlarla yer altındaki tüm hareketler dinlenebilir ve analiz edilebilir bir hale gelmiştir. Teknolojik cihazlar sayesinde her bölgede su arama işlemleri kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Hızlı ve pratik yöntem olduğu için bu hizmetleri veren firmalar bulunmaktadır. Cihazı satın almadan bu işi yapan firmalar tercih ediliyor. Bu firmalar yaptıkları zemin analizlerinden sonra cihazlarını bölgelere getirerek su arama işlemlerini gerçekleştiriyor. Arazilerde su arama işlemleri bu şekilde daha kolay yapılarak, çok bir zaman kaybı olmuyor. Su aramalarının yapılabilmesi için bazı izinlerin alınması gerekiyor. Bu izinler firma tarafından alınarak, su arama işlemleri bölgelerde gerçekleştiriliyor.

Su Arayan Jeofizik Mühendisleri : 0533 768 2590

Cihazlar herhangi bir bölgeye kurularak 1000 metreye kadar tüm yer altı analizlerini çıkarabiliyor. Bölgenin her bir noktasını inceleyerek, bir su haritası oluşturuyor. Bu su haritası oluşturularak yer altındaki suyun sondaj yardımıyla kullanılması sağlanabiliyor. Yer altındaki suların kullanımını sağlamak için öncelikle suların seviyesi tespit edilmelidir. Cihazlar sayesinde yer altındaki sular kazı işlemleri yapılmadan pratik bir şekilde tespit edilmektedir. Cihazların frekansı yer altındaki suların hareketleri için yeterli oluyor. Cihazlar yer altındaki ses değişimlerini dinleyerek su olup olmadığını analiz edebiliyor.

Su Arayan Jeofizik Mühendisleri : 0533 768 2590

Dış seslerden hiçbir şekilde etkilenmeden 1000 metre menzildeki yer altı sularını belirleyebiliyor. Cihazların yanılma payları çok düşüktür. Yapılan tüm araştırmalarda ve testlerde cihazın ufak bir oranla yanılma payının olduğu görülmüştür. Her ne kadar yanılma payı olsa da, yaptığı başarılı tespitlerle su arama işlerinde kullanılan cihazlardır. Bu cihazların çok fazla sayıda çeşidi bulunuyor. Bazı cihazlar sıcak suyu da kolay bir şekilde tespit edebiliyor. İster sıcak ister soğuk suyu kolay bir şekilde yer altında bulabiliyor.